Przejdź do treści

Sukcesy sportowe studentów matematyki

Mateusz Szwugier – student drugiego stopnia na kierunku matematyka stosowana, speedcubing. Od 2014 roku startuje w zawodach speedcubingu (www.worldcubeassociation.org), w konkurencjach polegających na szybkim rozwiązywaniu różnych rodzajów kostek Rubika i innych łamigłówek mechanicznych. Mateusz Szwugier plasuje się w najlepszej setce rankingu w Polsce w 16 z 35 możliwych rankingów oficjalnych konkurencji pod względem pojedynczych ułożeń i średniej z prób,  zdobył we wszystkich zawodach sumarycznie 3 złota, 7 srebrnych medali i 7 brązowych w pięciu różnych konkurencjach takich jak Pyraminx, 2x2x2, 3x3x3, Clock, 3x3x3 Fewest Moves (dane z 2023.07.23). Ważniejsze wyniki z ostatnich startów:

W dniu 17 czerwca 2023 r. odbyły się zawody Cube Factory Summer 2023 w XXXI LO w Łodzi. W sześciu konkurencjach układania kostek (2x2x2, 3x3x3, 3x3x3 bez patrzenia, 4x4x4 bez patrzenia, Pyraminx, Clock) rywalizowało 50 zawodników. Mateusz Szwugier pierwszy raz w karierze w zawodach speedcubingu zdobył trzy medale – każdy innego kruszca: złoto w głównej konkurencji kostka 3x3x3 z rekordem życiowym w finale w średniej 9.92 s, srebro w koronnej konkurencji Pyraminx (ze średnią 3.04 s) oraz brąz w konkurencji 2x2x2 (pierwsze w karierze podium w tej konkurencji ze średnią 3.06 s).

W dniach 22–23 kwietnia 2023 r. w miasteczku Villechenève pod Lyonem odbyły się zawody speedcubingowe Monts du Lyonnais Open 2023, w których Mateusz Szwugier zajął 3. miejsce w konkurencji Pyraminx ze średnią 2.86 s (do pierwszego miejsca zabrakło 0.36 s, a do drugiego 0.31 s). Ponadto Mateusz Szwugier poprawił swoją najlepszą średnią w układaniu kostki 3x3x3 jedną ręką  z 27.71 s na 26.45 s oraz w konkurencji Clock  poprawił pojedyncze najlepsze ułożenie Clocka z 5.57 s na 5.55 s.

Na zawodach Przeźmierowo Winter Open 2022, które rozegrane zostały 3 i 4 grudnia 2022 roku Mateusz Szwugier wygrał zarówno pierwszą rundę jak i finał konkurencji Pyraminx ze średnią 2.76 s w pierwszej rundzie oraz 2.53 s w finale.

W zawodach Cubing Rising Stars Olesno 2022, które rozegrano 22 i 23 października 2022 r. Mateusz Szwugier zajął drugie miejsce w konkurencji Pyraminx ze średnią 3.12 s.


Julia Komorowska – studentka drugiego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku matematyka stosowana, karate. 

Kinga Komorowska od 6 do 7 maja 2023 roku wystąpiła  na Akademickich Mistrzostwach Polski w karate, w których zdobyła dwa brązowe medale: jeden w kumite indywidualnym kobiet –50kg, a drugi w kumite drużynowym kobiet w drużynie z Kingą Harast.

W dniach 7–8 maja 2022 roku odbyły się w Warszawie Akademickie Mistrzostwa Polski w karate, na których Julia Komorowska wywalczyła złoty medal w kumite drużynowym kobiet w drużynie wraz z Kingą Harast i Dorotą Banaszczyk oraz srebrny medal w kumite indywidualnym kobiet w kategorii –50 kg. Reprezentacja Politechniki Łódzkiej zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów.


Tomasz Józefiak – student drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku matematyka stosowana, biegi po schodach. 12 czerwca 2022 Tomasz Józefiak zdobył brązowy medal w I Łódzkich Zawodach Towerrunningowych w bieganiu po schodach w Orion Business Tower Łódź. W zmaganiach  zawodnicy mieli do pokonania 320 schodów 14. pięter budynku Orion Business Tower Łódź. Tomasz Józefiak pokonał dystans w czasie 58 sekund.


Tomasz Józefiak – student drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku matematyka stosowana, podciąganie na drążku. Tomasz Józefiak, student matematyki stosowanej, wywalczył 3 czerwca 2022 roku pierwsze miejsce w kategorii wagowej do 95kg w I Mistrzostwach Politechniki Łódzkiej w podciąganiu na drążku.


Marceli Zieliński – student drugiego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku matematyka stosowana, piłka nożna. Na boiskach Ośrodka Hutnik Aktywnej Warszawy od 16 do 17 maja 2022 roku rozegrano półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn. Awans do finału Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej wywalczyła reprezentacja Politechniki Łódzkiej, w składzie  której jest Marceli Zieliński studiujący na PŁ matematykę.


Tomasz Józefiak – student drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku matematyka stosowana, rzut dyskiem, pchnięcie kulą. 12 maja 2022 roku odbyły się Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Lekkoatletyce, w których rywalizowali studenci z PŁ, UŁ i UMED w Łodzi. Tomasz Józefiak zdobył złoty medal w rzucie dyskiem oraz srebrny medal w pchnięciu kulą.


Tomasz Józefiak – student drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku matematyka stosowana, pływanie lodowe. Tomasz Józefiak zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Pływaniu Lodowym federacji IISA (International Ice Swimming Association) na dystansie 50 m stylem grzbietowym w kategorii wiekowej 18–24 lat, w zawodach, które odbyły się w Głogowie od 3 do 7 lutego 2022 r.


Sandra Sobór, Aleksandra Smeja, siatkówka halowa, siatkówka plażowa.  Najważniejszymi osiągnieciami sportowymi Sandry Sobór i Aleksandry Smei są: udział w półfinałach (siatkówka halowa i siatkówka plażowa) i finałach (siatkówka plażowa) w Akademickich Mistrzostw Polski w roku 2019, 5. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 3. miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych w Akademickich Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej (Gdyna, 4–7 lipca 2021); w siatkówce halowej: awans do finałów AMP i ostatecznie 13 miejsce w Polsce (2019), 12 miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy (2019).


Kinga Podżunas – studentka na kierunku matematyka stosowana na pierwszym stopniu studiów, futsal. Kinga Podżunas trenuje futsal, regularnie startuje w zawodach futsalu.  Do najważniejszych osiągnięć drużyny, w której występuje  można zaliczyć 3. miejsce w zawodach rangi wojewódzkiej w województwie łódzkim oraz awans do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski.


Tomasz Józefiak – student studiów drugiego stopnia na kierunku matematyka stosowana, lekka atletyka, pływanie, ergometr wioślarski, biegi przełajowe. Najważniejsze sukcesy: srebrny medal  w Kadrze PŁ w klasyfikacji drużynowej na Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce (2021); srebrny medal w Kadrze PŁ w klasyfikacji drużynowej uczelni technicznych na Akademickich Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce (2021); reprezentowanie Politechniki Łódzkiej na Akademickich Mistrzostwach Polski w Ergometrze Wioślarskim w Kadrze PŁ powołanej na te zawody, 5. miejsce w klasyfikacji generalnej w wadze OPEN wśród uczelni technicznych, 16. ogólnie (2021); reprezentowanie Politechniki Łódzkiej na Akademickich Mistrzostwach Polski w Ergometrze Wioślarskim w kadrze PŁ powołanej na te zawody, 4. miejsce w klasyfikacji generalnej w wadze OPEN wśród uczelni technicznych, 13. ogólnie (2020); brązowy medal w klasyfikacji drużynowej na Akademickich Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej uczelni technicznych na Akademickich Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce (2020); brązowy medal w klasyfikacji drużynowej uczelni technicznych na Akademickich Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce (2019); złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Ergometrze Wioślarskim w wadze ciężkiej (2020); brązowy medal na Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Lekkiej Atletyce w rzucie dyskiem (2020); brązowy medal na Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Lekkiej Atletyce w biegu na 1000m (2020); brązowy medal na Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Ergometrze Wioślarskim w wadze ciężkiej (2019); brązowy medal na Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Pływaniu w sztafecie 4x50m stylem dowolnym (2019).


Tomasz Józefiak – student studiów drugiego stopnia na kierunku matematyka stosowana, finalista I edycji Ninja Warrior Polska (2019).


Maria Soja, Weronika Lara, koszykówka. Najważniejsze sukcesy w Kadrze Politechniki Łódzkiej: udział w Akademickich Mistrzostwach Polski (2017), 3. miejsce wśród uczelni technicznych i 10. w klasyfikacji ogólnej Akademickich Mistrzostw Polski (2018), 3. miejsce wśród uczelni technicznych i 10. w klasyfikacji ogólnej Akademickich Mistrzostw Polski (2019).