Przejdź do treści

PROF. JACEK JACHYMSKI I SKYRUNNING

Data dodania
Kategorie

Skyrunning to biegi wysokogórskie o trasach prowadzonych po ścieżkach, skałach - czasami z elementami wspinaczki, śniegu i lodowcach (nawierzchnia asfaltowa nie może przekraczać 15% dystansu), z odcinkami powyżej 2000 m n.p.m.

Image

2 lipca br. w Tatrach odbyły się X Mistrzostwa Polski w Skyrunningu na trasie liczącej 32 km, z sumą przewyższeń 2218 m, biegnącej z Krupówek przez Nosal, Kuźnice, schronisko Murowaniec, przełęcze Karb i Świnicką, Kasprowy Wierch, Myślenickie Turnie, Kuźnice, Kalatówki i dolinę Białego, z metą w Parku Miejskim w Zakopanem. Startujący w tym biegu prof. Jacek Jachymski pokonał trasę w 5 godz. i 28 min. zdobywając tytuł mistrza Polski w kategorii M60.
Więcej o tych zawodach na stronie:

Dwa tygodnie później prof. Jachymski ukończył ekstremalny bieg wysokogórski w Alpach Szwajcarskich, Eiger Ultra Trail E250, ze startem i metą w miejscowości Grindelwald położonej pod słynną, północną ścianą Eigeru (3970 m n.p.m.). Dystans biegu to 250 km, a suma przewyższeń wynosi 18000 m. Trasa była trudna technicznie, zawierała odcinki powyżej 2800 m i była nieoznakowana, co wymagało używania nawigacji. Nisko w dolinach temperatura przekraczała 35 stopni. Ze względów bezpieczeństwa można było startować tylko w zespołach, dwu- lub trzyosobowych. Dwuosobowy zespół prof. Jachymskiego pokonał trasę w 92 godz. i 16 min., przebywając w wyniku kilku pobłądzeń 260 km i zajmując ostatecznie 36. miejsce na 51 startujących zespołów. Prof. Jachymski okazał się być najstarszą osobą wśród osób, które ukończyły bieg. W czasie zawodów spał łącznie niewiele ponad dwie i pół godziny oraz spalił 36000 kcal.  Dlatego rekomenduje ten bieg wszystkim, którzy w krótkim czasie chcą zrzucić zbędne kilogramy : ).