Z przyjemnością informujemy, iż w dniu 12 października 2021 o godzinie 12.15 w sali 52 w Budynku B-9 (LODEX) Prof. V. Radulescu wygłosi referat pt. "Elliptic double phase problems and some perspectives"

Nasza politechniczna drużyna w  XVlll edycji Biegu Ulicą Piotrkowską zajęła  III miejsce!

Informujemy, iż od dnia 20.09.2021 funkcję dyrektora Instytutu Matematyki będzie pełnić dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, prof. uczelni.

Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowym seminarium organizowanym przez Instytut Matematyki PŁ:
International Meetings on Differential Equations and Their Applications.

Zapraszamy Państwa na warsztaty i pokazy organizowane z okazji Nocy Innowacji 09 października 2021 w Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

Przypominamy o trwającym konkursie na najlepszą pracę dyplomową magisterską napisaną w roku akademickim 2020/21 na kierunku matematyka stosowana Politechniki Łódzkiej. Autor najlepszej pracy dyplomowej otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 4000 zł.

W ramach Klaster ICT Łódź powstał cykl filmów o zastosowaniach matematyki. Jako pierwsza Transformata Fouriera.

Z przyjemnością informujemy, ze czasopismo Poludniowoafrykanskiego Towarzystwa Matematycznego, Quaestiones Mathematicae, wydawane przez grupe Taylor & Francis, w którego Radzie Redakcyjnej zasiadają prof. Jacek Banasiak (zastepca redaktora naczelnego) i prof. Marek Galewski osiągnęło, według ostatnigo raportu JCR, IF 1,474 (pięcioletni IF 1,005) i zostało zaliczone do pierwszego kwartyla (Q1) wsród czasopism matematycznych.

Bardzo ważny komunikat Rektora Politechniki Łódzkiej - w skrócie: od października wracamy na znaczną część zajęć w trybie bezpośrednim w Uczelni!.

W nowym Rankingu Perspektyw 2021 kierunek Matematyka został oceniony na pozycji 5!

Miło nam poinformować o rozstrzygnięciu konkursu na Nagrody Santander Universidades dla studentów Politechniki Łódzkiej.

Z przyjemnością informujemy, że studentka Matematyki Stosowanej Agnieszka Widz otrzymała Stypendium naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego.

Z powodu obostrzeń epidemiologicznych 8 Kongres Młodych Matematyków Polskich został przeniesiony na rok 2022. W tym roku organizujemy jednodniowe wydarzenie online pod nazwą Minikongres Młodych Matematyków Polskich, aby podtrzymać kontakt z uczniami zainteresowanymi matematyką.

W miniony weekend 21-23.05.2021 w Bielsku-Białej odbyły się Akademikcie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce - największe w Polsce wydarzenie sportowe dla studentów, gdzie rywalizowało ok. 1200 studentów reprezentujących ok. 80 uczelni wyższych z całego kraju.

Członkowie Koła Naukowego Matematyków Politechniki Łódzkiej, działającego w naszym instytucie, zostali nagrodzeni podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Matematyki OβlicZε 2021.

W dniach 12-14 odbyła się konferencja Studencka MathUp. Oto zapis niezwykle interesujących i inspirujących wykładów: MathUp

Z przyjemnością informujemy, iż nasi studenci znów zajęli podium, tym razem na konferencji MathUp.

Dzień Wydziału FTIMS jest wydarzeniem organizowanym przez Wydziałową Radę Samorządu Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Matematyka to nie jedyna pasja prof. Jacka Banasiaka.

W kategorii I (studenci I stopnia) wygrał Pan Piotr Juszczyk.
W kategorii II (studenci II stopnia) wygrał Pan Tomasz Józefiak.

Gratulujemy obu zwycięzcom!

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że dr Żywilla Fechner otrzymała Nagrodę Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce za rok 2020:

Międzynarodowy Dzień Matematyki to projekt Międzynarodowej Unii Matematycznej (IMU) i został ogłoszony przez UNESCO.

Zapraszamy do przeczytania ciekawych wywiadów z dwoma pracownikami Instytutu Matematyk:
prof. Jacek Jachymski i prof. Urszula Ledzewicz.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w wykładach prezentowanych w ramach International Meetings on Differential Equations and Their Applications, które będą odbywać się w środy o godzinie 10:15 od 3 marca do 23 czerwca 2021 roku.

Uważa, że świat nauki powinien iść w parze ze światem biznesu i ten model wciela w życie z Politechniką Łódzką.

Na stronie internetowej Fundacji Panteon Narodowy ukazała się rozbudowana nota biograficzna o Juliuszu Pawle Schauderze autorstwa Wojciecha Kryszewskiego.

Matematyka to dziedzina nauki, która przenika wyobraźnię i ułatwia codzienne życie.

Członkowie Koła Naukowego Matematyków Politechniki Łódzkiej działającego w naszym instytucie zostali nagrodzeni podczas ogólnopolskiej konferencji matematycznej OMatKo.

Dr inż. Marcin Rudź beneficjentem konkursu Miniatura.

Prof. dr hab. inż. Jacek Jachymski znalazł się w gronie 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

W dniu 12 listopada 2020 roku (czwartek) o godz. 17:00 odbyło się ogólnopolskie seminarium on-line Polskiego Towarzystwa Matematycznego zatytułowane Model epidemiologiczny ICM UW.

Zapraszamy na seminarium Instytutu Matematyki Stosowanej i Mechaniki UW organizowane we współpracy z Warszawskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, 26 LISTOPADA O 14:30

W dniu 13 listopada 2020 r. komisja konkursu im. Mariana Rejewskiego o nagrodę dyrektora Instytutu Matematyki na najlepszą pracę magisterską napisaną na kier. matematyka stosowana w roku akademickim 2019/20 wyłoniła laureatów i przyznała dwie równorzędne nagrody pieniężne

Instytut Matematyki zaprasza studentów kierunku Matematyka Stosowana do wzięcia udziału we właśnie rozpoczynającym się konkursie matematycznym "Liga Zadaniowa".

Powodzenia!

Ranking Uczelni - wg Perspektyw 2020 - PŁ na wysokim 8 miejscu (na 90) w Polsce

We wrześniu 2020 obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę powstania Instytutu Matematyki. Zachęcamy do zapoznania się z Historia Naszego Instytutu.