Instytut Matematyki
Politechnika Łódzka

 

8kmmpW niedzielę zakończył się 8. Kongres Młodych Matematyków Polskich. Kongres odbywał się na Politechnice łódzkiej oraz na Uniwersytecie Łódzkim. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów szkół średnich z całej Polski zainteresowanych matematyką. Byli to najzdolniejsi młodzi matematycy, wielu z nich to laureaci olimpiad i konkursów matematycznych.

Kongres został zorganizowany w stylu prawdziwej konferencji naukowej, odbyły się wykłady plenarne, wystąpienia uczniów, przerwy kawowe i oczywiście wydarzenia towarzyszące: zwiedzanie EC1, a także gra miejska „Ślepy Maks” zorganizowana przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO.

Do wygłoszenia wykładów plenarnych zaproszono znanych z popularyzacji matematyki profesorów polskich uczelni, a także Tomasza Czajkę, pracującego m.in. dla Elona Muska, wybitnego polskiego informatyka (jednego z bohaterów słynnego mema „impreza u informatyków”). Jedynym łódzkim prelegentem był dr hab. Marek Kałuszka z Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej.

 

AMinister Edukacji i Nauki decyzją nr 451/603/2022 z dnia 26.07.2022 przyznał Politechnice Łódzkiej kategorię naukową A w dyscyplinie matematyka.

Decyzja ta, po uprawomocnieniu w ciągu 30 dni od jej doręczenia, zakończyła proces ewaluacji naukowej za lata 2017-21 w kryteriach I-III. W konsekwencji dyscyplina matematyki PŁ znalazła się w prestiżowym gronie jednostek matematycznych z kategorią A.

Zgodnie z przepisami podmioty, które w danej dyscyplinie uzyskały kategorię naukową A+, A albo B+, mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w danej dyscyplinie.


MLJSAWDzięki wsparciu finansowemu ze strony Fundacji Politechniki Łódzkiej, grupa przedstawicieli Instytutu Matematyki PŁ w składzie Mateusz Lichman (student), Agnieszka Widz (doktorantka IM PŁ), Jarosław Swaczyna (pracownik IM PŁ) wzięła aktywny udział w konferencjach zagranicznych:
• Young Set Theory Workshop, Nowy Sad (Serbia), 17-20 sierpnia 2022 ;
• Novi Sad Conference in Set Theory and General Topology, Nowy Sad (Serbia), 22-25 sierpnia 2022;
 

Więcej informacji o samych konferencjach można znaleźć na stronie https://sites.dmi.uns.ac.rs/settop/2022/default.html
 
 

 

logo rsw 2022W rankingu Perspektyw 2022 wysoko uplasowały się kierunki studiów znajdujące się w ofercie Wydziału FTIMS: Fizyka techniczna – 6. miejsce, Informatyka stosowana – 6. miejsce, Matematyka stosowana – 7. miejsce.

Wpływ na ocenę kierunków mają czynniki takie jak losy absolwentów na rynku pracy, potencjał akademicki i dydaktyczny oraz potencjał naukowy. 

Politechnika Łódzka uplasowała się na 5. miejscu wśród uczelni technicznych w Polsce. 
Zobacz więcej


 

Nagroda UL

21 czerwca JM Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, wręczył Nagrody Politechniki Łódzkiej im. prof. Urszuli Ledzewicz za najlepszą pracę doktorską z zastosowań matematyki. Uroczystość odbyła się w Rektoracie Politechniki Łódzkiej. Przed wręczeniem nagród odbyło się uroczyste seminarium, na którym laureaci przedstawiali wyniki swoich prac doktorskich.

Fundatorem nagrody jest prof. Urszula Ledzewicz. W tym roku miała miejsce już IV edycja Konkursu, który organizowany jest pod patronatem honorowym JM Rektora PŁ oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. 

TJozefiak schody12 czerwca 2022 odbyły się I Łódzkie Zawody Towerrunningowe. Czym jest towerrunning? Są to zawody biegowe... we wbieganiu po schodach! W tym przypadku zawodnicy mieli do pokonania 320 schodów 14 pięter Orion Business Tower Łódź.

Pan Tomasz Józefiak pokonał ten dystans w czasie 58 sekund i zdobył brązowy medal! Wyprzedzili go jedynie medaliści Mistrzostw Polski w bieganiu po schodach (i to zaledwie różnicą 1 i 2 sekund)!

Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!

 

 

EagleTwo4 czerwca 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec. O swoich badaniach i sukcesach opowiadali:
dr hab. inż. Ewa Skrzetuska, prezentacjia pt. Zdrowe społeczeństwo- czyli jak chronić i monitorować ludzki organizm.
Lodz Solar Team, prezentacja pt. O pojeździe napędzanym energią słoneczną zbudowanym przez studentów.

Po wykładach odbyła się prezentacja bolidów Eagle One oraz Eagle Two. Można było robić sobie w bolidach zdjęcia! 

Następne spotkanie w październiku. Zapraszamy!

 

 

TJozefiak drazekW dniu 03.06.2022 w Centrum Sportu PŁ odbyły się I Mistrzostwa Politechniki Łódzkiej w podciąganiu na drążku. Nasz student, Pan Tomasz Józefiak, zajął I miejsce w swojej kategorii wagowej do 95kg!
 
W zawodach wzięło udział około 100 studentów i pracowników naszej Uczelni.

Serdecznie gratulujemy!
 
 
 
 

 

AnitaZW dniach 18-25.05.2022 gościł w Instytucie Matematyki Profesor Christian Pötzsche z Universität Klagenfurt w Austrii w ramach programu Erasmus+ .

Prof. Pötzsche wygłosił na seminariach referaty zatytułowane: "Topological decoupling and linearization of nonautonomous evolution equations" (18.05.2022) oraz "From invariant manifolds to invariant fiber: Numerical dynamics of integrodifference equations" (24.05.2022).

Ponadto, prof. Pötzsche wygłosił dla studentów Matematyki Stosowanej II stopnia, semestr II wykład zatytułowany "Dido's Problem".

 

 

BI CommertzbankMatematyka, to nie tylko matematyka… Dokładamy starań aby nasi absolwenci, oprócz gruntownego wykształcenia matematycznego, nabywali także wiedzę z innych dziedzin.

Ostanie zajęcia pt. Projektowanie narzędzi business intelligence kończymy wizytą pracowników Commerzbank. Nasi Goście przekazali nam cenną wiedzę, jak na rynku pracy w szczególności u Nich w firmie, stosuje się narzędzia BI.

Zajęcia te były bardzo ciekawym zwieńczeniem semestru pracy, a także otwierały przed studentami nowe możliwości stażów i pracy.
 
 
 

 

MZieliskiW dniach 16-17 maja 2022 roku na boiskach Ośrodka Hutnik Aktywnej Warszawy rozegrano półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn. W turnieju wzięło udział 9 drużyn. Zespoły podzielone zostały na dwie grupy i dwie najlepsze z każdej mogły liczyć na awans. W gronie uczelni, które wywalczyły promocję znalazła się reprezentacja Politechniki Łódzkiej w składzie której jest Marceli Zieliński.

Gratulujemy!

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej rozegrany zostanie w Gdańsku w dniach 19-23 czerwca. Powodzenia!

Polskie Towarzystwo Matematyczne we współpracy z Instytutem Matematyki Politechniki Łódzkiej oraz Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego z finansowym wsparciem Centrum OPUS i Urzędu Miasta Łodzi, organizuje cykl spotkań z matematyką pod nazwą Akademicka Łódź Matematyczna. Składają się na niego:
Poznaj piękno matematyki... i studiuj ją w Łodzi! - wykłady, prezentacje i spotkania w szkołach ponadpodstawowych województwa łódzkiego od maja do listopada 2022 roku.
Całodniowe spotkanie Matematyka po Łódzku z uczniami w murach obu uczelni 21 października 2022.

Celem projektu jest zachęcenie uczniów z regionu łódzkiego do studiowania matematyki właśnie w Łodzi, przekonanie ich o uniwersalności takiego wykształcenia oraz przedstawienie perspektyw zawodowych po ukończeniu studiów matematycznych.

Więcej informacji

 

JKomorowskaW dniach 07-08.05.2022 r. w Warszawie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Karate. Pani Julia Komorowska zdobyła:
Złoty medal w kumite drużynowym kobiet (w drużynie wraz z Kingą Harast i Dorotą Banaszczyk)
Srebrny medal w kumite indywidualnym kobiet - 50kg

Jednocześnie reprezentacja Politechniki Łódzkiej zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów.

Gratulujemy!


 

AWidzW dniach 6-8 maja 2022 odbyła się w Krakowie Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki, czyli ogólnopolska studencka konferencja naukowa organizowana przez Koło Matematyków Studentów UJ. Nasi studenci zajęli na tej konferencji pierwsze trzy miejsca w konkursie na najlepszy referat.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

Miejsca na podium zajęli:
Pierwsze miejsce Agnieszka Widz (doktorantka w IM PŁ), referat pt. Zagrajmy w grę… (o grze Banacha-Mazura),
Drugie miejsce Antoni Brożyna referat pt. Aksjomat szyty na miarę
Trzecie miejsce ex equo Mateusz Lichman referat pt. Złożoność rzutowa w przestrzeniach polskich i twierdzenie Rolle’a,
Referaty wygłosili także nasi studenci:
Michał Pawlikowski, referat pt. Charakteryzacje różnych struktur związane ze zbiorem liczb wymiernych;
Patryk Sagalara, referat pt. Liczby (nie)pierwsze i małe twierdzenie Fermata;

 

AnitaZW czwartej ogólnopolskiej edycji Konkursu o Nagrodę Politechniki Łódzkiej im. Profesor Urszuli Ledzewicz z dziedziny zastosowań matematyki jury postanowiło przyznać jedną nagrodę w wysokości 7 tysięcy złotych. Laureatką została pani doktor Anita Zgorzelska, autorka pracy „Badanie bifurkacji w pewnych wariacyjnych zagadnieniach mechaniki sprężystej”, obronionej na Politechnice Gdańskiej.

Gratulujemy!

 

7klasaW ramach współpracy z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym Politechniki Łódzkiej pracownicy Instytutu Matematyki PŁ prowadzą cykl warsztatów dla uczniów klas 7. szkół podstawowych z województwa łódzkiego. Ty razem gościliśmy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Stanisława Moniuszki w Łodzi (https://www.sp48lodz.pl/). Młodzież podczas gry w domino została wprowadzona w świat wektorów na płaszczyźnie, a ,,spacerując” po wrocławskiej starówce i śledząc kontakt na Facebooku poznała podstawy teorii grafów.

Spotkanie upamiętniliśmy zdjęciem i czekamy na kolejne!
 

TJ kula

12 maja 2022 odbyły się Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Lekkoatletyce, podczas których rywalizowali między sobą studenci z PŁ, UŁ oraz UMED. Z przyjemnością informujemy, że Nasz student Tomasz Józefiak zdobył złoty medal w rzucie dyskiem i srebrny medal w pchnięciu kulą.

Gratulujemy!

 

 

mathup

W dniach 5-6 kwietnia 2022 odbyła się w Łodzi Konferencja Zastosowań Matematyki MathUp. Gratulujemy Naszym studentom zdobytych nagród!

Studenci kierunku Matemtyka Stosowana, którzy zdobyli nagrody:
Natalia Drożdżal, Piotr Juszczyk (nagroda od firmy Commerzbank oraz Hycom), Jakub Łompieś (nagroda od firmy Hycom), Magdalena Młodzik (nagroda od firm Accenture oraz Walley - łyżwy-dobra zabawa), Magdalena Szafrańska (Puchar Dziekana wydziału WEEIA za najlepszy referat oraz nagroda od firmy Fujitsu).

Więcej informacji:
https://im.p.lodz.pl/pl/dla-studentow/sukcesy-studentow
https://www.facebook.com/MathUpConference/

org mali ZN

23 kwietnia 2022  odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec. Dwa wykłady popularnonaukowe wygłosili : prof. dr hab. inż. Piotr Ulański  Jak leczyć "nieuleczalne" choroby - czyli jak chemicy i nanotechnolodzy współtworzą współczesną medycynę oraz inż. Aleksandra Bednarek  Od długodystansowca do naukowca. Na zakończenie zwiedziliśmy z  przewodnikiem kampus B Politechniki Łódzkiej.

Kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec już 4 czerwca, zapraszamy!

Więcej informacji

 TomaszJozefiak2022Marszałek Województwa Łódzkiego już po raz szesnasty nagrodził uczniów i studentów z regionu łódzkiego za znaczące osiągnięcia na polu nauki przyznając im jednorazowe stypendia naukowe.

Jest nam niezmiernie miło poinformaować, że Nasz student, Tomasz Józefiak, otrzymał stypendium naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego. Serdecznie gratulujemy! 
Więcej informacji

 

 

kk2

XIII Wojewódzki Konkurs Matematycznego „W Świecie Matematyki” im. Profesora Włodzimierza Krysickiego został rozstrzygnięty. Laureatami zostali: Dominika Radaszewska (Miejsce I), Adam Wądołowski (Miejsce II), Mieszko Szczekla (Miejsce III). 

Dowiedz się więcej 

awidzMiło nam poinformować, że Nasza doktorantka, pani Agnieszka Widz, została finalistką konkursu „Krok w przyszłość” na najlepsze prace studenckie z matematyki. Już po raz szósty Fundacja mBanku nagrodziła najlepsze prace studenckie z matematyki. W konkursie „Krok w przyszłość” jurorzy wyróżniają prace, które promują nowatorskie, oryginalne rozwiązania oraz wskazują nowe kierunki i metody badawcze.

Więcej informacji 

 

grafika FB2Jeśli tworzysz kreatywne i innowacyjne rozwiązania, zmieniasz przyszłość, poprawiasz jakość życia - ten projekt jest dla Ciebie! Do wsparcia każdego projektu angażujemy najlepszych managerów, trenerów, ekspertów z dużą wiedzą i doświadczeniem.  Duże zaangażowanie Partnerów konkursu przełożyło się na rekordową pulę nagród 500.000 PLN

Nabór projektów do konkursu trwa do 3 kwietnia 2022 r na stronie www.startupy.lodz.pl

Na seminarium zakładu Zastosowań Współczesnej Analizy Matematycznej w dniu 21 marca  prof. dr hab. Władysław Wilczyński z Uniwersytetu Łódzkiego wygłosi referat pt. Osiągnięcia Łódzkiej Szkoły Funkcji Rzeczywistych (miejsce : Politechnika Łódzka, kampus B, budynek B9, sala 52, godz. 12.15). 

W dniu 22.03.2022 w godzinach 12.15-13.45 przy pomocy platformy MS Teams referat pt. Stationary Kirchhoff equations and systems with reaction terms wygłosi Profesor Radu Precup z Cluj-Napoca (Rumunia).

Z przyjemnością informujemy, że Nasz student, Pan Tomasz Józefiak, zdobył złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Ergometrze Wioślarskim w kategorii OPEN.

Profesor Jacek Banasiak, wraz z Wilsonem Lambem (University of Strathclyde) i Philippem Laurençot (Universite de Toulouse) otrzymał na Gali Nauki Polskiej 19 lutego 2022 Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za Znaczące Osiągnięcia w Zakresie Działalności Naukowej za rok 2021.

Tegoroczna XIII edycja Konkursu im. Prof. W. Krysickiego „W Świecie Matematyki” odbędzie się w dniach 3-4 marca. Do udziału w konkursie zgłosiło się 75 uczniów z kilkunastu szkół średnich województwa łódzkiego.

11 lutego, już po raz siódmy, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Z tej okazji życzymy wszystkim Paniom dużo radości i sukcesów w pracy naukowej.

Miło nam poinformować, że Pani Aleksandra Bednarek zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w Pływaniu Lodowym na 50 m stylem klasycznym, zaś Pan Tomasz Józefiak zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Pływaniu Lodowym na 50 m stylem grzbietowym. Serdecznie gratulujemy!

E2TOP, czyli Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities Programme, to nowy program stworzony na Politechnice Łódzkiej dla uzdolnionych studentów, ale również dla ambitnych i entuzjastycznych nauczycieli akademickich. Celem programu jest stymulowanie i wspieranie rozwoju naukowego studentów I stopnia Politechniki Łódzkiej poprzez realizację indywidualnej ścieżki kształcenia, opartej na prowadzeniu pracy badawczej. E2TOP stwarza możliwość skorzystania z profesjonalnej ścieżki rozwoju naukowego i zawodowego. Przez cały czas trwania programu opiekun naukowy wspiera studenta w pracy i ułatwia mu poszerzanie wiedzy.

Więcej informacji

Z przyjemnością zawiadamiamy, że nasz pracownik, dr hab. Filip Strobin, otrzymał nagrodę przyznaną przez Międzynarodowe Towarzystwo Równań Różnicowych za pracę napisaną wspólnie z Krzysztofem Leśniakiem (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Niną Snigirevą (National University of Ireland, Dublin) pt. Weakly contractive iterated function systems and beyond: a manual, która ukazała się w czasopiśmie Journal of Difference Equations and Applications 26 (2020), 1114-1173. Artykuł ten został uznany przez Komisję Konkursową za najlepszą pracę, jaka ukazała się w tym czasopiśmie w roku 2020. Nagrodę równorzędną otrzymał jeszcze Hendrik Bruin (Universität Wien) z zespołem, światowej sławy specjalista z układów dynamicznych.

Więcej informacji

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że profesor wizytujący w naszym instytucie, prof. Vicentiu D. Radulescu, znalazł się na ogłoszonej 16 listopada przez Clarivate Analytics dorocznej liście najczęściej cytowanych na świecie uczonych - Highly Cited Researchers 2021.

Bardzo nam miło poinformować, że nasz student Pan Tomasz Józefiak uzyskał stypendium Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej z okazji Jubileuszu 65-lecia działalność Totalizatora Sportowego. 

Konkurs im. Mariana Rejewskiego o nagrodę Dyrektora Instytutu Matematyki na najlepszą pracę magisterską napisaną na kier. matematyka stosowana w roku akademickim 2020/21 został rozstrzygnięty.

W wyniku nawiązania współpracy instytutu Matematyki z firmą ING-Tech Poland Sp. z o. o.  oferujemy cykl wykładów/referatów z zakresu ryzyka finansowego dla studentów kierunku matematyka stosowana, które będą poprowadzone przez specjalistów z ING-Tech.

Z przyjemnością informujemy, iż w dniu 12 października 2021 o godzinie 12.15 w sali 52 w Budynku B-9 (LODEX) Prof. V. Radulescu wygłosi referat pt. "Elliptic double phase problems and some perspectives"

Nasza politechniczna drużyna w  XVlll edycji Biegu Ulicą Piotrkowską zajęła  III miejsce! 

Informujemy, iż od dnia 20.09.2021 funkcję dyrektora Instytutu Matematyki będzie pełnić dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, prof. uczelni.

Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowym seminarium organizowanym przez Instytut Matematyki PŁ:
International Meetings on Differential Equations and Their Applications.