English version English version
Seminaria




Instytut:
  • Seminarium instytutowe
    Odbywa się nieregularnie mniej więcej raz na miesiąc. Skierowane jest do wszystkich pracowników, doktorantów i chętnych studentów lat wyższych.
    Odbywa się w: wtorki w godzinach: 14:15-15:15, sala 52
    Referaty:
    • Problemat Steinhausa dotyczący punktów kratowych w przestrzeniach Banacha
      2017-03-21 - Tomasz Kania (University of Warwick, Anglia)
    • Dickman equation and its positive solutions
      2016-11-29 - Josef Diblik z Uniwersytetu w Brnie (Słowacja)
    • Topological spaces with omega^omega-bases
      2016-10-18 - Taras Banakh (Ivan Franko National University of Lviv, Ukraine)
    • PDE Problems arising in mathematical biology
      2016-10-11 - Avner Friedman
    • On Theorem of Schauder and the Apriori Bounds Principle
      2016-10-04 - Andrzej Granas
    • Time scales
      2016-06-14 - Martin Bohner (Missouri, USA)
    • O powracaniu w parach
      2016-05-10 - Piotr Oprocha (AGH Kraków)
    • Attractors in Some Problems of Fluid Mechanics
      2016-04-26 - Grzegorz Łukaszewicz ( Uniwersytet Warszawski)
    • Czasooptymalne sterowanie układami liniowymi niecałkowitego rzędu w sensie Riemanna–Liouville'a
      2016-03-08 - Ivan Matychin (National Academy of Sciences of Ukraine)
    • Minimization of the Base Transit Time in Homogeneous Bipolar Transistors: An Example for Optimal Control with State Space Constraints
      2015-12-22 - Heinz Schaettler (Washington University in Saint Louis)
    • Przesunięcia ważone na semidrzewach skierowanych
      2015-11-24 - Witold Majdak (AGH w Krakowie)
    • Stochastic approximation in evolutionary systems with Markov and semiMarkov switchings
      2015-10-27 - Yarosław Chabanyuk (Lwowski Uniwerytet Narodowy, Lwów, Ukraina)
    • Anomalna dyfuzja i równanie Burgersa
      26-05-2015 - Grzegorz Karch (Uniwersytet Wrocławski)
    • Proste uogólnienie twierdzenia Banacha-Steinhausa z elementarnym dowodem
      26-05-2015 - Jacek Jachymski
    • Timing structures and nonlinear analysis
      2015-04-14 - Petr Stehlik (West Bohemia University)
    • Liczby Milnora w rodzinach osobliwości
      2015-03-03 - Tadeusz Krasiński UŁ
    • O nierówności Hlawki
      2014-11-04 - Włodzimierz Fechner (Uniwersytet Śląski)
    • Metody sterowania optymalnego w chemioterapii nowotworów
      2014-06-17 - Urszula Ledzewicz (Southestern Illinois Univ.)
    • Nonlinear Inclusions and Hemivariational Inequalities with Applications to Contact Mechanics
      2014-06-10 - Stanisław Migórski (Uniwersytet Jagielloński)
    • Metoda iterowania nieliniowości w istnieniu rozwiązań równań różniczkowych
      2014-04-01 - Andrzej Nowakowski (Uniwersytet Łódzki)
    • Porządek Szarkowskiego
      2013-12-17 - Ewa Schmeidel (Uniwersytet Białostocki)
    • Atraktory dla wielowartościowych semipotoków generowanych przez inkluzje subróżniczkowe
      2013-11-26 - Piotr Kalita (Uniwersytet Jagielloński)
    • Pochodna ułamkowa, ułamkowe przestrzenie Sobolewa i ich zastosowania
      2013-10-29 - Dariusz Idczak (Uniwersytet Łódzki)

    • 2013-06-11 - Mariusz Jurkiewicz (WAT)

    • 2013-06-04 - Robert Stańczy (Uniwersytet Wrocławski)
Zakład zastosowań współczesnej analizy matematyczne:
  • Seminarium zakładowe,
    Referowane są wyniki własne uczestników lub zaproszonych prelegentów albo fragmenty wybranych publikacji innych autorów. Tematyka dotyczy szeroko rozumianej analizy rzeczywistej, metod topologicznych i teoriomnogościowych, a także metrycznej teorii punktów stałych oraz wybranych zagadnień analizy funkcjonalnej i teorii przestrzeni Banacha. Więcej informacji: http://www.im.p.lodz.pl/semwa/
    Odbywa się w: poniedziałki w godzinach: 12:15-14:00, sala 160 (IM PŁ)
  • Dowody niesprzeczności
    Uczestnicy: S. Głąb, M.Bienias, A.Krzeszowiec, F.Strobin
    Odbywa się w: wtorki w godzinach: 08:30-10:00, sala 160 (IM PŁ)
  • Analiza zespolona
    Uczestnicy: P. Liczberski, T. Poreda, W.Majchrzak, R.Sitarski, R. Długosz, J. Kalina, E.Leś, A. Łazińska, A. Sibelska, A. Wrzesień
    Odbywa się w: wtorki w godzinach: 16:00-17:30, sala 171 (IM PŁ)
    Referaty:
    • Rodziny funkcji holomorficznych w kuli przestrzeni Banacha zadane warunkami geometrycznymi
      2014 - Renata Długosz
    • Warunki konieczne i wystarczające gwiaździstości odwzorowań lokalnie biholomorficznych
      2014 - Piotr Liczberski
    • Analityczne dowody warunków koniecznych i wystarczających gwiaździstości i wypukłości zespolonych funkcji lokalnie jednolistnych
      2014 - Agnieszka Sibelska (UŁ)
    • Geometryczne dowody warunków koniecznych i wystarczających gwiaździstości i wypukłości zespolonych funkcji lokalnie jednolistnych
      2014 - Renata Długosz
    • Funkcje (j,k) - symetryczne i rodziny bavrinowskie funkcji holomorficznych w obszarach n-kołowych
      2014 - Renata Długosz
    • Zagadnienia ekstremalne w tradycyjnych rodzinach bavrinowskich
      2013 - Renata Długosz
    • O własnościach geometrycznych pewnych klas zespolonych funkcji harmonicznych określonych przez warunki analityczne lub współczynnikowe z parametrem zespolonym
      2013 - dr Agnieszka Sibelska (UŁ)
    • On a subclass of analytic functions involving Salagean integral operator
      2013 - Andrea-Elena Tudor (Romania)
    • Differential subordinations involving arithmetic and geometric means
      2013 - Oana Crisan (Romania) i Stanisława Kanas (URz)
    • Klasy funkcji zadane przez podporządkowanie
      2013 - Jacek Dziok (URz)
    • Inkluzje i wzory całkowe dla bavrinowskich rodzin funkcji holomorficznych w obszarach n-kołowych
      2013 - Renata Długosz
    • Twierdzenia o włożeniu dla bavrinowskich rodzin funkcji holomorficznych w obszarach n-kołowych
      2013 - Renata Długosz
    • Konstrukcja funkcji z nowych rodzin bavrinowskich
      2012 - Renata Długosz
    • Problem oszacowania G-balansu wielomianów n-jednorodnych z rozwinięć funkcji rodzin bavrinowskich
      2012 - Renata Długosz
    • Relacje niezmiennicze względem operatora L Temljakova oraz operatora do niego odwrotnego w przypadku rodzin bavrinowskich
      2012 - Edyta Leś (URz)
    • Obszary n-kołowe, funkcja Minkowskiego obszarów n-kołowych i zastosowanie w problemach ekstremalnych dla rodzin bavrinowskich
      2012 - Renata Długosz
Zakład modelowania matematycznego:
  • Równania różniczkowe w modelowaniu matematycznym
    prowadzący: B. Przeradzki, Uczestnicy: G. Andrzejczak, J.Banasiak, J.Kalina, A.Lipowski, M.Nockowska-Rosiak, M.Pietruk, T.Poreda, K. Szymańska-Dębowska, A. Falkiewicz, I. Kossowski, M. Krukowski, P. Ostrowski, J. Rogowski, R. Stegliński
    Odbywa się w: środy w godzinach: 10:30-12:00, sala 160 (IM PŁ)
    Referaty:
    • Wyznaczanie efektywnych własności dwuwymiarowych kompozytów z losowymi wtrąceniami kołowymi
      Piotr Drygaś (Uniwersytet Rzeszowski)
    • Couples of lower and upper slopes and resonant second order differential equations with nonlocal boundary conditions
      K. Szymańska-Dębowska (joint work with J. Mawhin)
    • Method of small parameter and Tikhonoff's theorem with applications to mathematical epidemiology
      Jacek Banasiak
    • An application of Krasnosielski's cone-expansion theorem to nonlinear nonlocal problems
      Igor Kossowski
    • The Arzela-Ascoli theorem for multifunctions
      Mateusz Krukowski
    • Infinitely many solutions for nonlinear equations with p-Laplacians
      R. Stegliński
    • Melnikov's method for implicit differential equations; the paper by M. Fečkan
      Małgorzata Pietruk
    • Tolerant periodic functions in heat equations
      Piotr Ostrowski
    • The Arzela-Ascoli theorem in uniform spaces
      Mateusz Krukowski
    • Modeling of proliferation of gene mutations in aged structured populations
      Aleksandra Falkiewicz
    • Volterra operators on time scales
      Małgorzata Pietruk
    • A monotonicity method for nonlocal boundary value problems
      Igor Kossowski
    • Three solutions of Lidstone's boundary value problems via Morse theory
      Bogdan Przeradzki
    • Spadini's results on periodic solutions of differential-algebraic equations
      J.Rogowski
    • On some nonlocal differential boundary conditions for differential equations; joined results with J. Mawhin
      K. Szymańska-Dębowska
    • Non-autonomous second order Hamiltonian systems
      R. Stegliński
    • An intermidiate value theorem in ordered Banach spaces
      M. Nockowska-Rosiak
    • A solution of a beam equation with elastic bearings
      . - A. Lipowski
    • Asymptotic state lumping in transport problems on networks
      A. Falkiewicz
    • A first order systems of ODEs with nonlinear nonlocal boundary conditions
      I. Kossowski
    • Compactness criteria in some Banach spaces with applications to nonlinear integral equations
      M. Krukowski
    • Pseudo differential and Levy operators
      K. Szymańska-Dębowska
    • Uogólnienie modelu transportu na grafie na przypadek dowolnej macierzy Kirchhoffa
      A. Falkiewicz
    • Strongly continuous semigroups and the solvability of semilinear parabolic BVPs
      I. Kossowski
    • Almost periodic solutions to some ODEs
      Piotr Ostrowski
    • Nonlinear beam on elastic bearings
      Adam Lipowski
    • Infinite dimensional Morse theory
      Grzegorz Andrzejczak
    • Almost periodic functions and ODEs
      Bogdan Przeradzki
    • Singular boundary value problems - general approach
      Magdalena Nockowska-Rosiak
    • The existence of solutions to equation Lu=N(u)+h in a Hilbert space with noninvertible self-adjoint operator L and strongly monotone operator N
      P. Zieliński
    • Periodic solutions of ODEs with p-Laplacian
      A. Lipowski
    • A survey of results on p-Laplacian
      Bogdan Przeradzki
    • Mawhin's Continuation Theorem for p-Laplacian
      Katarzyna Szymańska-Dębowska
    • Concentration compactness and Moutain Pass Lemma
      Jerzy Kalina i Adam Lipowski
    • A simple NSC-RKHS algorithm for solving linear boundary value problems – Error bounds and implementations
      Grzegorz Andrzejczak
    • Homoclinic solutions of semilinear equation with discrete multiplication operator
      Przemysław Zieliński
    • Zastosowanie tw. Tichonowa do modelu epidemii
      Ewelina Miernik
    • Praca Webb, Infante o uproszczeniu zastosowania tw. Krasnosielskiego o stożku do zagadnień nielokalnych
      Katarzyna Szymańska-Dębowska
    • Uogólnienie tw. Krasnosielskiego o sumie kontrakcji i odwzorowania zwartego i jego zastosowanie
      Bogdan Przeradzki
    • Wykorzystanie topologii słabej i twierdzeń o punkcie stałym w tej topologii do badania rozwiązalności równań z silnie nieodwracalną częścią liniową
      Przemysław Zieliński
    • Pewne rezonansowe nielokalne zagadnienia brzegowe
      Katarzyna Szymańska-Dębowska
    • Metody spektralne w badaniu równań nieliniowych
      Przemysław Zieliński
    • Metody dokładnej funkcji kary typu l1 w niewypukłym programowaniu matematycznym
      Tadeusz Antczak
    • Uogólnienia twierdzenia o wartości średniej dla funkcji harmonicznych
      Adam Lipowski
    • Pewne zastosowania kontrakcji (praca Robert M. Brooks, Klaus Schmitt)
      Magdalena Nockowska-Rosiak
    • Jądra reprodukujące przestrzeni Hilberta i ich zastosowania do metod numerycznych dla zagadnień brzegowych
      Grzegorz Andrzejczak
    • praca W. Tuckera:Lorenz attractor exists
      Jacek Rogowski
    • O pewnym uogólnieniu równania Blasiusa
      Magdalena Nockowska-Rosiak i Bogdan Przeradzki
  • Nonlinear Analysis, Międzyuczelniane seminarium PŁ- UŁ (język - angielski)
    Prowadzący: M. Galewski, Uczestnicy: A. Nowakowski, A. Orpel, J. Smejda, Z. Stempień, R. Wieteska, P. Kowalski, gościnnie: Leon Mikołajczyk;
    Odbywa się w: wtorki w godzinach: 16:00-18:00, sala 160(IM PŁ)
    Referaty:
    • Higher order ODE with dependence on odd derivatives via variational methods
      Aleksandra Orpel
    • Positive solutions for anisotropic BVPs
      Renata Wieteska
    • On a discrete BVP problem with p-laplacian
      Joanna Smejda
    • Dependence on parameters for variational impulsive boundary value problems
      Marek Galewski
    • On a dual variational method
      Aleksandra Orpel
    • On a dual variatonal method 2
      Aleksadra Orpel
    • Dependence on parameters for discrete boundary value problems via monotonicity theory
      Marek Galewski
  • Geometria różniczkowa
    Uczestnicy:B. Balcerzak, A. Lipowski, K. Lisiecki, J. Rogowski, W. Walas, A. Waliszewska
    Odbywa się w: piątki w godzinach: 12:15-14:00, sala 155, IM
Zakład ubezpieczeń i rynków kapitałowych:
  • Matematyka finansowa
    M. Kałuszka, A. Okolewski, A. Kondratiuk-Janyska, M. Boczek, W. Wyka, V. Szeligowska
    Odbywa się w: wtorki w godzinach: 10:15-12:00, sala 160 IM PŁ
    Referaty:
    • Rozwiązanie pewnych problemów związanych z całkami względem semikopuł
      Michał Boczek, Marek Kałuszka
    • Semikopuły i ich zastosowania
      Michał Boczek
    • Miary konkurencyjności
      Michał Boczek
    • O pewnych problemach z teorii nieokreśloności
      Marek Kałuszka
  • Matematyka aktuarialna
    Uczestnicy:M. Kałuszka, A. Okolewski, M. Boczek, W. Wyka
    Odbywa się w: wtorki w godzinach: 12:30-14:00, sala 160 IM PŁ
    Referaty:
    • Miary awersji w teorii Kahnemana-Tverskiego
      Waldemar Wyka
    • Miary awersji przy częściowej informacji
      Marek Kałuszka
    • Miary awersji do ryzyka
      Waldemar Wyka, Marek Kałuszka, Wioletta Szeligowska
    • Oszacowania dla statystyk pozycyjnych i ich zastosowanie
      Andrzej Okolewski
  • Zarządzanie ryzykiem zakładów ubezpieczeń
    Prowadzący: L.Gajek, Uczestnicy: E.Krajewska, M.Rudź
    Odbywa się w: piątki w godzinach: 17:30-19:00, sala 140

Instytut Matematyki Wydział FTIMS Politechnika Łódzka, 90-924 Łódź, ul. Wólczańska 215, tel. 42 631-36-17, fax. 42 631-38-65